close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2014

 • 30 października 2014

  - Tragiczny wypadek w Nepalu pokazał jak potrzebna jest informacja, którą powinny posiadać polskie służby konsularne o rodakach przebywających za granicą – szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna mówił w czasie prezentacji platformy internetowej do rejestracji podróżnych "Odyseusz".

  www.odyseusz.msz.gov.pl - pod tym adresem Polacy podróżujący za granicę mogą zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej.

   

  Szef MSZ podkreślił, że polscy konsulowie powinni mieć jak najwięcej danych i informacji, umożliwiających skuteczną i szybką reakcję w przypadku zagrożenia dla naszych obywateli zagranicą. Zaznaczył, że głównie w tym celu powstała nowa platforma do rejestracji wyjazdów Polaków.

   

  „Odyseusz” zapewni bezpieczeństwo podróżujących Polaków w czasie nieprzewidywalnych zdarzeń i wypadków losowych. W sytuacjach kryzysowych jak kataklizmy, zamachy terrorystyczne, niepokoje społeczne otrzymamy szybko mailowo lub sms-em informacje od konsula o potencjalnych zagrożeniach i sposobach ich uniknięcia.

   

  - Wypadki w Nepalu sprzed kilku dni pokazują, że posiadanie informacji o osobach i liczbie osób, które przebywają w dany regionie jest dla nas niezbędne, by okazać szybką i skuteczną pomoc – mówił zastępca dyrektora Departamentu Konsularnego Andrzej Jasionowski.

   

  W szczególnych sytuacjach konsul ma możliwość za pomocą platformy do indywidualnego kontaktu z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwoli również na właściwe zaplanowanie ewakuacji, jeżeli zajdzie taka konieczność. Informacja SMS-owa będzie uruchamiana przez urzędy konsularne tylko w sytuacjach kryzysowych.

   

  Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne. „Założenie konta i zgłoszenia podróży odbywa się na zasadzie całkowitej dobrowolności” – mówił zastępca dyrektora Departamentu Konsularnego. Rejestracja w systemie służy wyłącznie do udzielenia ewentualnej opieki i pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dyrektor podkreślił, że dane osobowe są z portalu automatycznie usuwane po 14 dniach od zakończenia podróży.

  Portal jest również dostępny w wersji mobilnej. Zachęcamy polskich turystów podróżujących zagranicę do rejestracji wyjazdów na www.odyseusz.msz.gov.pl

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  _1 (3)
  _1 (2)
  _1 (1)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: