close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 września 2018

  W trakcie wizyty w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

  Para Prezydencka w poniedziałek 24 września br. uczestniczyła w uroczystości organizowanej przez Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego w związku z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W trakcie spotkania zaprezentowana została wystawa „Marszałek Piłsudski. Mąż stanu Polski i Europy”. Referat nt. wystawy wygłosił dr Jacek Czarnecki z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

   

  Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił „jak wielka to radość spotkać się z tymi, którzy cenią sobie polskie korzenie i Polskę mają w sercu”.  Dodał, że „Polska i Stany Zjednoczone mają długą, wspólną historię”. Do tamtego dnia, tego symbolicznego 11 listopada 1918 roku, wiodła nas długa droga. Byli na niej bohaterowie obu naszych narodów – Kościuszko, Pułaski, ale też niezapomniany, którego zawsze wspominamy z wdzięcznością - Prezydent Woodrow Wilson, który dzięki dyplomatycznej pracy i przyjaźni z Ignacym Paderewskim ujął Polskę w swoim programie dla nowej Europy i nowego świata po I wojnie światowej” mówił Prezydent RP. „Dzisiaj jedna z globalnych agencji indeksujących przeniosła Polskę do grupy Państw rozwiniętych. Nie miało to miejsca przez ostatnie 30 lat” podkreślał Prezydent Andrzej Duda. Na zakończenie Prezydent Duda podziękował uczestnikom spotkania, za krzewienie polskości i pokazywanie Amerykanom wielkości polskiego narodu. „Niech Pan Bóg Błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym na najbliższe co najmniej 100 lat” dodał Prezydent Duda.

   

  Konsul Generalny Maciej Golubiewski w swoim wystąpieniu podkreślił, że „po ponad stu latach niewoli, Konsulat Generalny w Nowym Jorku był pierwszą polską placówką w Stanach Zjednoczonych i pełnił też ważną funkcję siedziby polskiego wywiadu podczas Drugiej Wojny Światowej”. „Po 15 latach od zakupienia tego budynku przez ówczesne komunistyczne właśnie tutaj odrodziła się wolna Polska na wschodnim wybrzeżu” mówił Golubiewski. „Jestem niezmiernie dumny, że mogę tę tradycję budowania wizerunku Polski wolnej, niezawisłej, coraz bezpieczniejszej, silniejszej ekonomicznie i politycznie kontynuować„  dodał.

   

  W trakcie wizyty w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w inauguracyjnej debacie generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Pana Donalda Trumpa oraz w spotkaniu liderów poświęconym 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych.

   

   Wideo z wypowiedzią Prezydenta Andrzeja Dudy:

  Źródło:http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wideo/video,274.html

   

  03
  05
  09
  12
  13
  17
  18
  19
  20
  22
  23
  27
  28
  34
  35
  40
  52
  53
  54
  55
  58
  62
  65
  67
  69
  72
  73

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: