close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 maja 2019

  W sobotę, 18 maja br., przypada okrągła 75. rocznica Bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku przygotowało wystawę fotografii wojennych „Polacy zdobyli Monte Cassino”.

  Otwarcie wystawy odbędzie się w  Domu  Weterana Polskiego na Manhattanie, 119 East 15th Street, sobota, 18 maja 2019, godz. 17:00.

   

  Autorzy fotografii prezentowanych na wystawie:

   

  Tadeusz Szumański, rocznik 1903, wilnianin, absolwent warszawskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Przed 1939 r. fotografią zajmował się amatorsko. Walczył w obronie Polski we wrześniu 1939 r. w szeregach 76 pułku piechoty. Po klęsce Polski przedostał się do Armii Polskiej we Francji, a po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 r., do Anglii. W 1942 przybył na Bliski Wschód, na teren organizującego się 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Stanął do konkursu na fotoreportera 2 Brygady Pancernej. Wykonał pod 14,5 tys. zdjęć. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem walecznych – za Anconę i Bolonię. Był autorem większości zdjęć zamieszczonych w kolejnych wydaniach książki Melchiora Wańkowicza pt.: „Monte Cassino”. Tadeusz Szymański Jest autorem około 1/3 zdjęć prezentowanych na wystawie.

   

  Pozostali autorzy fotografii (również żołnierze 2 Korpusu Polskiego): Władysław Chomy, Władysław Gryksztas, Tadeusz Zajączkowski, Wiktor Ostrowski, Adam Chruściel (poległ na froncie), Feliks Maliniak, Konstanty Hrynkiewicz.

   

  Serdecznie zapraszamy!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: