close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2016

 • 18 listopada 2016

  Minister Witold Waszczykowski spotkał się dziś w Warszawie z szefami misji akredytowanych w Polsce w celu promowania kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019.

  Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nie jest dla nas celem samym w sobie. Jeśli Polska zostanie wybrana, dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa wykorzystamy jako instrument służący wzmocnieniu wkładu Polski w utrzymanie pokoju na świecie i poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu. W spotkaniu udział wzięli dyplomaci z ponad 80 państw.

   

  Kampania na rzecz niestałego członkostwa Polski została oficjalnie zainaugurowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego 16 września 2016 r. Jak podkreślono podczas inauguracji kampanii, której hasłem jest „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”, kandydatura Polski jest wyrazem ambicji, aby powrócić do odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu porządku międzynarodowego.

   

  Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych to jeden z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiadający za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków (Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, USA) oraz dziesięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnią kadencję. Dotychczas Polska zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa pięciokrotnie, po raz ostatni w latach 1996-1997. Wybór niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na kadencję 2018-2019 odbędzie się w czerwcu 2017 r. Państwo kandydujące musi uzyskać poparcie dwóch trzecich członków Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

  ONZ na www

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: