close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2016

 • 17 listopada 2016

  W środę 15 listopada 2016 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród gości byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego - konsulowie generalni Węgier, Ukrainy i Litwy oraz wicekonsulowie z Niemiec i Włoch; liderzy Polonii, biznesmeni, działacze społeczni i polityczni, artyści i dziennikarze.

  Otwierając uroczystość w Konsulacie Konsul K. Padło przypomniała znaczenie Święta Niepodległości i podkreśliła, że obchody 11 listopada powinny jednoczyć wszystkich Polaków w kraju i zagranicą. Przytoczyła również słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, skierowane do żołnierzy dzień po objęciu przez niego władzy wojskowej, 12 listopada 1918 r., wyrażające radość i nadzieje związane z odzyskaniem wolności, stanowiące jednocześnie wyraz całkowitego oddania Ojczyźnie. W przemówieniu nie zabrakło odniesień do 1050 rocznicy Chrztu Polski celebrowanej w tym roku oraz polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

   

  Polski hymn narodowy odśpiewali zaproszeni goście wraz z trio „OPSA” z Krakowa w składzie: Sonia Warzyńska, Zygmunt Magiera and Małgorzata Langer-Król. Artyści i zgromadzeni goście wspólnie odśpiewali polskie pieśni patriotyczne Białe Róże oraz My Pierwsza Brygada. Trio wykonało także hymn Gaude Mater Polonia w związku z 1050-lecia rocznicy chrztu Polski.

   

  Goście mieli też okazję zapoznać się z wystawą poświęconą historii i działalności Grupy Wyszehradzkiej.

  Podczas ceremonii za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczeni zostali:

  Pan Andrzej Witold Bober - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

  Pan Janusz Marek Krajnik - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej otrzymali pan Janusz Marek Krajnik i pan Krzysztof Knap.

  W krótkim wystąpieniu w imieniu odznaczonych pan Janusz Marek Krajnik podziękował za otrzymane odznaczenia.

  OPSA trio
  powitanie
  przemówienie Janusz Krajnik
  odznaczenia - krzyże

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: