close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2015

 • 16 listopada 2015

  Gabinet premier Beaty Szydło został w poniedziałek 16 listopada zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. W nowym rządzie polską dyplomacją pokieruje minister Witold Waszczykowski.

  Nowa premier, Beata Szydło, jest posłanką na Sejm RP VIII kadencji. W parlamencie zasiada czwartą kadencję. Jest wiceprezesem partii Prawo i Sprawiedliwość. W przeszłości pełniła urząd Burmistrza Gminy Brzeszcze. Z wykształcenia jest etnografem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiowała też zarządzanie kulturą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jest stypendystką amerykańskiego Departamentu Stanu w ramach programu „International Visitors Programme”.

  Ministerstwem Spraw Zagranicznych w rządzie premier Beaty Szydło pokieruje Witold Waszczykowski, poseł na Sejm RP VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W poprzedniej kadencji pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Sprawował urząd wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Był wiceministrem spraw zagranicznych i ambasadorem RP w Iranie. Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął w 1992 roku. Został zatrudniony jako starszy ekspert w  Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych i Departamencie Instytucji Europejskich, w 1996 roku został zastępcą dyrektora Departamentu Instytucji Europejskich, a następnie Departamentu Polityki Bezpieczeństwa. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych. Ukończył historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Studiował na Wydziale Stosunków Międzynarodowych amerykańskiego University of Oregon. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w Geneva Centre for Security Policy.

  Partia Prawo i Sprawiedliwość po wygranych wyborach parlamentarnych w Polsce 25 października 2015 roku  uzyskała większość do sprawowania samodzielnych rządów. Zwycięskie ugrupowanie zdobyło 37.58 % głosów, uzyskując 235 mandatów w 460-osobowym Sejmie i 61 w 100-osobowym Senacie.  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: