close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2014

 • 8 grudnia 2014

  Dla upamiętnienia 25. rocznicy upadku Żelaznej kurtyny, Konsulat Generalny RP i CUNY Baccalaureate for Unique and Interdisciplinary Studies zaprasza na wieczór z wybitnym publicystą i byłym dziennikarzem The New Yorkera - Lawrencem Weschlerem.

  Podczas spotkania w Konsulacie, Weschler będzie wspominał swój pobyt w Polsce w latach 80., oraz podzieli się swoimi przemyśleniami o stylu literackim Ryszarda Kapuścińskiego. Publicysta będzie również opowiadał o udokumentowanych przypadkach represji stosowanych przez komunistyczny reżim, których był świadkiem.

   

  Dyskusje z Lawrencem Weschler poprowadzi Pani Irena Grudzińska-Gross, profesorka Uniwersytetu Princeton i ekspertka historii Europejskiego Dorobku Naukowego.

   

  Jak głosi anegdota, kiedy generał Augusto Pinochet z Chile miał okazję przewertować kilka kartek portugalskiego wydania książki Weschlera z 1990 roku (opowiadającej o torturach w Ameryce Łacińskiej), zaczął kląć: „Kłamstwo, wszystko to kłamstwo! Autor tej książki jest hipokrytką i kłamczuchem”. 

  W swoim dorobku Weschler ma kilka znanych i cenionych reportaży politycznych, m.in.: The Passion of Poland (1984); A Miracle, A Universe: Settling Accounts with Torturers (1990) i Calamities of Exile: Three Nonfiction Novellas (1998).

   

  Tutaj można zapoznać się z biografią profesor Irena Grudzinska-Gross i Lawrence’a Weschlera.

   

  Spotkanie z dziennikarzem odbędzie się 10 grudnia (środa) w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku (223 Madison Avenue, Jan Karski Corner), w godzinach 6-8 PM oraz zakończy się drobnym poczęstunkiem.

   

  Uroczystość jest poświęcona obchodom 25. rocznicy polskiej demokracji. W 1989 roku odbyły się pierwsze niezależne wybory parlamentarne w Polsce. Rozpoczęły one serię wydarzeń w całej Europie, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: