close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2014

 • 10 grudnia 2014

  W ramach kończącego się Roku Jana Karskiego, w międzynarodowej edycji prestiżowego amerykańskiego dziennika „The New York Times” ukazała się specjalna strona poświęcona bohaterskiemu kurierowi.

  W opublikowanym w "The New York Times" materiale, historyk Michael Fleming przybliża historię Jana Karskiego, pierwszego naocznego świadka, który przekazał Zachodowi informację o hitlerowskiej zbrodni Holokaustu. O Janie Karskim, jako o niezwykłej postaci uosabiającej wszystkie najbardziej szlachetne cechy polskości i stanowiącej źródło inspiracji, pisze także prof. Adam Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych RP.

   

  Publikacja zawiera również przesłanie Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny. Szef polskiej dyplomacji stawia Jana Karskiego za wzór do naśladowania we współczesnym świecie, w którym wszyscy ludzie i narody mają obowiązek nie pozostawać obojętnymi wobec zbrodni ludobójstwa.

   

  W "The New York Times" opublikowano zdjęcia oryginalnego sprawozdania Jana Karskiego oraz pierwszą stronę raportu Morgenthaua, amerykańskiego sekretarza skarbu, który zainspirowany relacją Karskiego, naciskał na prezydenta USA, by ten zwiększył pomoc dla Żydów w Europie.

   

  Podsumowanie Roku Jana Karskiego – człowieka, który chciał zatrzymać Holokaust

   

  Rok Jana Karskiego został ustanowiony przez Sejm RP 6 grudnia 2013 r.  W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających pamięć polskiego kuriera, który próbował zatrzymać Holokaust. Rok 2014 jest zwieńczeniem czteroletniej kampanii przywracania pamięci o legendarnym emisariuszu, zainicjowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

   

  Rok Jana Karskiego został zainaugurowany 8 stycznia 2014 roku konferencją naukową i wystawą w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Przy przygotowaniu wydarzenia współpracowały MSZ, Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli oraz Muzeum Historii Polski. Po raz pierwszy pokazano tam wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”, która później była prezentowana w kilkunastu państwach europejskich, Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

   

  Jana Karskiego uhonorował również Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie, na którym wykładał on przez ponad 40 lat, jako profesor w Szkole Służby Zagranicznej. Władze uniwersyteckie zdecydowały się ponownie wydać książkę Karskiego „Story of a Secret State”, która po pierwszej publikacji w USA w 1944 r. stała się bestsellerem. Na uroczystościach z okazji wznowienia książki pojawili się m.in.: była amerykańska Sekretarz Stanu Madeleine Albright, prof. Zbigniew Brzeziński, Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf oraz rabin Harold S. White.

   

  Podczas dorocznej konferencji International Holocaust Remembrance Alliance 15 maja w Londynie zorganizowano „Karski event” upamiętniający postać legendarnego kuriera. Dodatkowo, w tym czasie w "The Guardian" została opublikowana wkładka w całości poświęcona Janowi Karskiemu, przygotowana wspólnie przez MSZ i Muzeum Historii Polski.

   

  W Warszawie w dniach 5-7 listopada odbyła się konferencja „Pamięć i odpowiedzialność” poświęcona dorobkowi Jana Karskiego i Rafała Lemkina. Wzięli w niej udział wybitni historycy zajmujący się tematyką II wojny światowej, dyplomaci i ludzie kultury. Wyemitowano również m.in. przesłanie wideo od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

   

  Międzynarodowe obchody Roku Jana Karskiego 10 grudnia kończy publikacja przygotowanej przez MSZ strony o Janie Karskim w dzienniku "The New York Times". 

   

  Rok Jana Karskiego był niepowtarzalną okazją do zaprezentowania światu jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Wymienione wydarzenia stanowią tylko niewielką część ogromnej liczby inicjatyw, które objęły swoim zasięgiem Polskę i kilkanaście państw na świecie. 

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych od samego początku aktywnie uczestniczyło w ich organizacji, współpracując z dziesiątkami partnerów zagranicznych i krajowych. 

   

  Zobacz tekst opublikowany w The New York Times

   

  "Jan Karski: Humanity's hero a century on ran on December 10, 2014 in the International New York Times.  It was produced by the T Brand Studio international department of the New York Times and did not involve the editorial departments"

   

  Personal Report to the President Roosevelt from January 15, 1944. From the Henry Morgenthau, Jr. Diaries

  Więcej informacji o Roku Jana Karskiego

   

   

  Fot. Z albumu "Jan Karski. Photobiography. Fotobiografia" Macieja Sadowskiego

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: