close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2013

 • 31 grudnia 2013

  Wojciech Kilar – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, autor m.in. muzyki do „Pianisty" R. Polańskiego czy "Drakuli" F.F. Coppoli – zmarł w niedzielę, 29 grudnia 2013 r. w Katowicach.

  Wojciech Kilar uznawany jest za jednego ze współtwórców wysoko cenionej na całym świecie polskiej szkoły kompozytorskiej. Stale współpracował z reżyserami polskimi, m.in. Romanem Polańskim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim oraz zagranicznymi, m.in.: z Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą.

   

  Był autorem muzyki do ponad stu produkcji kina światowego. Za muzykę do nagrodzonego trzema Oskarami "Pianisty" Romana Polańskiego zdobył francuskiego Cezara, a za muzykę do "Drakuli" Francisa Forda Coppoli nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich.

   

  W uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej Wojciech Kilar otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Wśród innych odznaczeń, które otrzymał za osiągnięcia w pracy twórczej są: Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej w 2000 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002) czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005).

   

  Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie i Krakowie. Większość swojego życia spędził jednak na Górnym Śląsku, który określał mianem swojej “małej ojczyzny”. Bliskie związki łączyły go też z Jasną Górą, gdzie od wielu lat świętował swoje urodziny.

   

  Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza. Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu Wojciech Kilar uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej.

   

  – Przez ostatnie półwiecze Jego muzyka symfoniczna, sakralna i filmowa towarzyszyła nam niemal na co dzień. Czasem nawet nie mieliśmy świadomości, że to właśnie On był twórcą dobrze znanego motywu, rozpoznawalnej melodii. Wojciech Kilar […] miał wielkie szczęście stać się artystą powszechnie podziwianym – powiedział o kompozytorze Prezydent Bronisław Komorowski.

   

  – To kompozytor światowej rangi. […] To absolutna światowa czołówka. Jego wielki dorobek charakteryzuje się jakością, zróżnicowaniem i perfekcją – wspominał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

   

  – Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci muzyki XX i XXI wieku – powiedział prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz.

   

  Pogrzeb Wojciecha Kilara odbędzie się 4 stycznia 2014 r. w Katowicach.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: