close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2013

 • 19 listopada 2013

  W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość z okazji pierwszej rocznicy powołania „Jan Karski Educational Foundation” połączona z wręczeniem po raz drugi w historii nagrody - The Spirit of Jan Karski Award - Ambasador USA przy ONZ Samancie Power.

  Przybyłych licznie do Konsulatu gości powitała Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, która rok temu została uhonorowana ustanowiona w 2012 r. The Spirit of Jank Karski Award.

   

  Konsul Generalna podkreśliła odważną misję Jana Karskiego w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Konsul Generalna oceniła, że duch Karskiego jest nadal obecny – poprzez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego, ale również przez fakt, że Konsulat Generalny RP mieści się na „Jan Karski Corner”, a przed wejściem do budynku znajduje się sławna już ławeczka Karskiego, która codziennie przypomina o Jego osobie i dokonaniach.Przekazując głos Wandzie Urbańskiej, prezes Fundacji, Konsul Generalna Ewa Junczyk-Ziomecka wręczyła list od ambasadora RP w USA Ryszarda Schnepfa. W liście, ambasador Schnepf złożył gratulacje otrzymującej nagrodę Fundacji Ambasador Samancie Power, z podziwem odnosząc się do jej działań na rzecz zwalczania ludobójstwa na całym świecie.

   

  Wanda Urbańska, odnosząc się do historii Fundacji, przypomniała, że wszystko zaczęło się w 2011 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wspomniała, że podczas kolacji ustalone zostały trzy cele. „Po pierwsze, chcieliśmy aby Jan Karski otrzymał najwyższe uznanie dla jego misji i działań podczas Drugiej Wojny Światowej. Cel ten został osiągnięty 29 maja 2012 roku, kiedy Prezydent Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Medalem Wolności – najwyższym cywilnym odznaczeniem USA. Po drugie, ustaliliśmy, że przywrócimy do druku książkę autorstwa Jana Karskiego pt. ‘Story of a Secret State’, wydaną po raz pierwszy w 1944 roku. Po trzecie, uznaliśmy, że Jan Karski, nie tylko ze względu na swoje dokonania wojenne, ale również na długoletnia pracę naukową, zasługuje aby jego imię nosiły kierunki i programy akademickie.” ­– podkreśliła Wanda Urbańska.

   

  David Harris, dyrektor wykonawczy „American Jewish Committee”, który znał Jana Karskiego osobiście, był osobą, która wręczyła nagrodę Ambasador Samancie Power. „Ze wszystkich ludzi, których poznałem, ośmielę się powiedzieć, że nie spotkałem osoby, która miałaby większy wpływ na mój charakter niż Jan Karski” ­– zaakcentował David Harris. „Jego uderzającymi cechami były pokora, godność i poczucie porażki – sądził, że zawiódł Polskich Żydów, ponieważ nie udało mu się przekonać Churchilla, Roosevelta i zachodni świat o tym, że Holocaust naprawdę ma miejsce.” – kontynuował David Harris. Prezentując nagrodę „The Jan Karski Spirit Award” ambasador Power, David Harris podkreślił, że nie wyobraża sobie większego honoru niż otrzymanie nagrody imienia Karskiego.

   

  Ambasador Samantha Power w swoim przemówieniu stwierdziła, że jest ta nagroda jest dla niej wielkim zaszczytem. „Jan Karski był i jest moim bohaterem.” – podkreśliła.  „Kiedy spojrzymy na życiorys profesora Karskiego, staje się jasne, że był ulepiony z innej gliny. – oceniła ambasador. Dla niej Karski był jedną z tych osób, które nie uległy zwątpieniu, mimo tego, był on głęboko wstrząśnięty działaniami nazistowskich Niemiec. „Jego dziedzictwo zostanie zachowane.” ­­– zaznaczyła ambasador Samantha Power. Odniosła się również do Rafała Lemkina, polskiego prawnika pochodzenia żydowskiego, twórcę pojęcia „ludobójstwa”. „Odwaga Jana Karskiego, oraz determinacja Rafała Lemkina, który stracił w Holokauście 49. krewnych, przypomina nam, że codziennie musimy działać w ich duchu.” ­– zakończyła ambasador Samantha Power.

   

  Po oficjalnej ceremonii wręczenia „The Jan Karski Spirit Award”, goście mieli okazję wysłuchać recitalu fortepianowego Katarzyny Musiał, Kanadyjki z polskimi korzeniami, skosztować autentycznych potraw kuchni polskiej, a także uczestniczyć w  tzw. „Silent Auction” niezwykłych dzieł polskich artystów.  

  2
  CG Ewa Junczyk-Ziomecka introductory remarks
  David Harris, executive director of the American
  David Harris of AJC, and US Ambassador to the UN
  US Ambassador to the UN Samantha Power

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: