close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2013

 • 22 listopada 2013

  Wspomnienia o profesorze Wacławie Jędrzejewiczu, jednego z założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, były tematem spotkania współorganizowanego przez Instytut Piłsudskiego. Podczas wieczoru prezes Instytutu Piłsudskiego dr Magdalena Kapuścińska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

  Przybyłych do konsulatu przedstawicieli Instytutu Piłsudskiego, w tym prezes Magdę Kapuścińską oraz dyrektor wykonawczą Iwonę Korgę, oraz gości przywitała Konsul Generalna Ewa Junczyk-Ziomecka. "Zakładany przez prof. Jędrzejewicza Instytut nie tylko przetrwał - pamiętamy przecież, że w tym roku obchodził swoje 70. lecie - nie tylko prężnie się rozwija, przyciągając wielu badaczy najnowszej historii Polski zarówno z kraju, jak i świata, ale przez lata swojej konsekwentnej działalności wpisał się na stałe w polonijną mapę Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych" - podkreśliła Konsul Generalna Ewa Junczyk-Ziomecka.

   

  "Dzisiejszy Instytut jest jednym z najmocniejszych ośrodków na mapie Polonijnej wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Posiada nie tylko cenne pamiątki przeszłości, ale potrafi się szybko modernizować i w nowoczesny sposób te pamiątki i dokumenty udostępniać zainteresowanym. Ponadto, potrafi zgromadzić wokoł siebie duże grono wolontariuszy i swoją działalnością angażuje i wychowuje kolejne pokolenia młodzieży polonijnej." - kontynuowała Konsul Generalna Ewa Junczyk-Ziomecka.

   

  Dowodem docenienia pracy Instytutu Piłsudskiego było wręczenie prezes Magdzie Kapuścińskiej Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, oraz za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej. Prezes Magda Kapuścińska odznaczenie przyjęła w imieniu całego Instytutu Piłsudskiego. 

   

  Przechodząc do wspomnień o jubilacie, dyrektor wykonawcza Instytutu dr Iwona Korga nakreśliła biografię profesora Jędrzejewicza. Profesor Jędrzejewicz (1893-1993) był jednym z założycieli,  i jedną z najważniejszych i najbardziej szanowanych osobistości Instytutu. Pracował w Instytucie z oddaniem i poświęceniem przez prawie 50 lat - od 1943 roku, kiedy Instytut powstał, aż do śmierci w 1993 roku. Wacław Jędrzejewicz walczył o niepodległość Polski, w okresie międzywojennym pracował jako dyplomata i zajmował różne stanowiska rządowe - był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a później ministerem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.

   

  Wspomnieniami związanymi z profesorem Jędrzejewiczem podzieliła się również prezes Instytutu dr Magdalena Kapuścińska, która z Instytutem związana jest od 1979 r. i była bliską współpracowniczką profesora przez przeszło 10 ostatnich lat jego życia. "Najważniejszą osobą w Instytucie był Profesor - przewodnik dla wszystkich - szanowany, czarujący i bardzo lubiany człowiek. Najważniejszy autorytet w sprawach historii, polityki i ludzkich." - zaznaczyła dr Magdalena Kapuścińska.

   

  W dalszej części wieczoru, wspomnieniami o profesorze podzielili się Jerzy Świątkowski, wykonawca portretu Wacława Jędrzejewicza widniejącego na zdjęciach, oraz Czesław Karkowski. Oboje są związani z Instytutem od wielu lat. Zaprezentowany został również wywiad Teresy Siedlarowej z profesorem, jak również fragment filmu z obchodów 100. urodzin Wacława Jędrzejewicza. Ponadto, dr Iwona Korga przedstawiła książkę prof. Jędrzejewicza pt. "Rola Józefa Piłsudskiego w odbudowie i umacnianiu Państwa Polskiego" która jest edycją skryptu wykładów profesora z 1983 r. i została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Piłsudskiego w Ameryce w 2013 r. 

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: