close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2012

 • 12 grudnia 2012

  Młodzi Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia zapowiadają, że kolejna Konferencja Quo Vadis odbędzie się latem 2013 roku w New Britain, największym skupisku Polonii w stanie Connecticut.

  Wśród 15-tysiecznej społeczności polonijnej 49 proc. mieszkańców urodziło się w Polsce, a 20 proc. deklaruje polskie pochodzenie. Większość organizatorów przyszłorocznej konferencji jest związana z Central Connecticut State University, gdzie w dniu 5 grudnia spotkali się z Konsul Generalną Ewą Junczyk-Ziomecką.

   

  W CCSU  od 1974 r. działa Polish Studies Program, koordynowany przez profesora historii  M.B. Biskupskiego.

  Studentów, zainteresowanych programem studiów polskich wspierają stypendia ufundowane przez Amerykanów polskiego pochodzenia takie jak np. Stanislaus A. Blejwas Memorial Scholarship, Grzyb Memorial Scholarship, Aleksander Fedorowicz Scholarship czy Polish Invitation Golf Scholarship. Studentów wspiera bogata w dokumenty i książki w języku polskim i angielskim biblioteka, prowadzona przez Renatę Vickrey i Ewę Wołyńską. 

  CCSU współpracuje także z Politechniką Wrocławską, z którą ma program wymiany studentów.

   

  Quo Vadis, zainicjowana przez młodzież polskiego pochodzenia w Kanadzie po raz pierwszy odbyła się trzy lata temu w  Ottawie, później w Windsor i  w Toronto a w tym roku po raz pierwszy w Stanach Zjednocznonych, w Chicago. Jej celem jest wymiana poglądów i doświadczeń liderów polonijnych z rożnych części Ameryki i świata. Inicjatorom i organizatorom zależy na zidentyfikowaniu najbardziej aktywnych, wykształconych młodych Polaków,  którzy w przyszłości będą działać na rzecz swojej społeczności. Podczas konferencji starają się  dostarczyć uczestnikom wiedzę oraz umiejętności, niezbędne w pracy na rzecz lokalnej społeczności polonijnej oraz całej Polonii.

   

   

  Prof. M.B. Biskupski, Ewa Wolynska i Renata Vickrey
  Prof. M.B. Biskupski, Ewa Wolynska i Renata Vickrey
  Studenci CCSU, Konsul Generalna
  Studenci CCSU, Konsul Generalna
  Prof. M.B. Biskupski
  Prof. M.B. Biskupski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: