close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2012

 • 30 listopada 2012

  The Jewish Foundation for the Righteous (JFR), Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych uhonorowała polską Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata p. Władysławę Słotwińską z domu Dudziak oraz jej rodzinę za uratowanie Rózi Beiman.

  Uroczystość odbyła się 27 listopada br. w salach recepcyjnych Waldorf Astoria podczas obchodów 20 lecia działalności organizacji, wspomagającej Chrześcijan, którzy podczas II Wojny Światowej ratowali Żydów od Zagłady.

  Ponad tysiąc zaproszonych gości obejrzało film o tym, jak w 1942 roku Rózia po zamordowaniu rodziców, prawdopodobnie w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku,   została przyjęta przez rodzinę Dudziaków, pod której opieką została do 1946 roku.  W ciągu czteroletniego pobytu w gospodarstwie rolnym pod Lublinem  zaprzyjaźniła się ze swoja rówieśniczką Władysławą. Po wojnie, jak wiele żydowskich sierot została zabrana do Izraela, gdzie przyjęła imię Shoshana, co po hebrajsku oznacza Róża. 

  Spotkały się dopiero po 66 latach, w ubiegłym tygodniu na uroczystościach JFR w Nowym Jorku. Wcześniej Rózia posądziła drzewko dla rodziny Dudziaków w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vaszem w Jerozolimie.

   

  Z okazji  20-lecia JFR uhonorowana także Romana Kenta, urodzonego w Lodzi Holocaust survivor oraz Stanlee J. Stahl, wice-prezydenta Żydowskiej Fundacji dla Sprawiedliwych.  Stahl poinformowała, że w ciągu 20-letniej działalności fundacja udzieliła pomocy finansowej na łączną sumę 31 milionów USD dla najbardziej potrzebujących Sprawiedliwych w 22 krajach.  Obecnie organizacja wspiera ok. 700 osób.

  Władysława Słotwińska
  Władysława Słotwińska 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: