close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2012

 • 11 grudnia 2012

  Luna Kaufman, urodzona w Krakowie ocalona od Zagłady została uhonorowana przez katolicką uczelnię Seaton Hall University w miejscowości South Orange w stanie New Jersey.

  Luna za swoją działalność otrzymała od uczelni honoris causa – the degree of Doctor of Human Letters. Podczas uroczystości w dniu 2 grudnia br. Kaufman przekazała uniwersytetowi  dokumenty i pamiątki  archiwalne z tragicznych czasów II Wojny Światowej, podczas których przeżyła w krakowskim getcie, w niemieckim nazistowskim obozie w Płaszowie, a następnie w Hasag-Skarzysko i pod Lipskiem. Rok temu Prezydent RP B. Komorowski odznaczył Kaufman za działalność na rzecz dialogu i  pojednania chrześcijańsko-żydowskiego. 

  Z katolicką  uczelnią  Seaton Hall połączyła Lunę  Siostra zakonna ze zgromadzenia Dominikanek, dr Rose Thering. Obie pracowały nad programami edukacyjnymi na temat Holocaustu dla młodzieży w stanie New Jersey: Luna w stanowej Komisji Edukacyjnej, zaś  Siostra Rose na stworzonym z jej inicjatywy Wydziale Studiów Chrzescijańsko-Żydowskich w Seaton Hall University. Po śmierci Siostry Rose w 2006 roku grupa pracowników akademickich jej rodzimej uczelni oraz Kaufman ze stanowej Komisji Edukacji założyli Sister Rose Thering Fund for Education in Jewish –Christian Studies. Fundusz jest przeznaczony na stypendia dla  studentów, którzy uczą się na Wydziale Religii oraz na Wydziale Studiów Chrzescijańsko-Żydowskich w Seaton Hall University. Z inicjatywy Luny Kaufman Nagrodę Siostry Rose otrzymała pośmiertnie polska Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Irena Sendler.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: