close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 lutego 2019

  Funkcję Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego w roku 2019 powierzono Darkowi Barcikowskiemu, Konsulowi Honorowemu RP z Hartford, Connecticut. Szarfa marszałkowska została mu przekazana podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek, 31 stycznia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

  Barcikowski, pierwszy Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Connecticut oraz partner zarządzający i wydawca gazety „Biały Orzeł”, której siedziba znajduje się w  New Britain, CT, jest pierwszym w 82-letniej historii Parady Wielkim Marszałkiem wywodzącym się ze stanu Connecticut. - To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dziś stanąć przed wami jako tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego – powiedział Barcikowski. – Ale ten zaszczyt nie należy tylko do mnie, ale należy do całej Polonii w Connecticut i do każdego z was – dodał. Podziękował także Komitetowi Parady Pułaskiego w Stamford, CT za nominację oraz swoim rodzicom, Joannie i Tadeuszowi Barcikowskim. - Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego będę przez jeden rok, ale dzięki moim rodzicom dumnym Polakiem będę do końca życia – powiedział Barcikowski, który wraz z rodziną wyemigrował do Ameryki mając zaledwie 9 lat.

   

  W trakcie uroczystości Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski podziękował i pogratulował udanej Parady ustępującemu Wielkiemu Marszałkowi 2018 Thomasowi Duchowi, a następnie powitał nowego Wielkiego Marszałka Darka Barcikowskiego. – W tym roku tworzymy historię, bowiem Darek Barcikowski jest pierwszym Konsulem Honorowym RP, który stanie na czele Parady Pułaskiego, zatem można powiedzieć, że nie tylko Polonia, ale i Polska ma swój udział w tegorocznej Paradzie – powiedział konsul Golubiewski.

   

  Prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny przypomniał zgromadzonym o ideach i wartościach, stanowiących podstawę organizowanych rokrocznie parad oraz o polsko – amerykańskim bohaterze, którego imię parada nosi. – Pułaski przybył do Ameryki, gdzie walczył  i zginął broniąc wartości takich jak wolność i godność ludzka, które narody polski i amerykański współdzielą ze sobą – powiedział Zawisny.

   

  Parada Pułaskiego, organizowana co roku począwszy od 1937 r., jest największą na wschodnim wybrzeżu manifestacją dumy Polonii z polskiego dziedzictwa i kultury. Co roku przyciąga ponad 100,000 uczestników i widzów. Tegoroczna, 82. Parada Pułaskiego przemaszeruje przez Manhattan 5. Aleją w niedzielę, 6 października 2019 r.

   

  W ceremonii szarfowania wzięło udział ponad 200 gości, a uroczystość swoim występem uświetniły zespoły folklorystyczne Słowianie ze Stamford, CT oraz Polanie z Bridgeport, CT, zespół Gypsy Dream z New Britain a także znana polska wokalistka i pianistka Sylwia Grzeszczak.

   

  IMG_8822
  IMG_8832
  IMG_8867
  IMG_8903
  IMG_8972
  IMG_8995
  IMG_9048
  IMG_9075
  IMG_9102
  IMG_9124
  IMG_9246

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: