close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 czerwca 2019

  Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicza spotkał się z przedstawicielami Polonijnej Rady Konsultacyjnej w dniu 13 czerwca 2019 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

  Spotkanie rady było okazją nie tylko do bezpośredniego spotkania z szefem polskiej dyplomacji, ale i do podzielenia się doświadczeniami z działalności środowisk polonijnych w Nowojorskim Okręgu Konsularnym.

   

  Niemal dwugodzinne rozmowy dały też uczestnikom możliwość zaznajomienia się z bieżącymi założeniami polskiej polityki zagranicznej, były też okazją do omówienia wizyty Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w Białym Domu. Poruszano również kwestie szczególnie interesujące Polonię, tj. organizacja jesiennych wyborów parlamentarnych, rola Polonii w promocji polskiej racji stanu w USA, czy ewentualność posiadania przez Polonię swoich reprezentantów w polskim parlamencie.

   

  Przedstawiciele PRK podzielili się z Ministrem Czaputowiczem pomysłami mającymi na celu umacnianie współpracy Państwa Polskiego z liczną lokalną polską diasporą NOK. Gościem spotkania był również radny miasta Nowy Jork, Robert Holden - blisko na co dzień współpracujący ze środowiskami polonijnymi, inicjator zeszłorocznych rezolucji upamiętniających polskich bohaterów obojga narodów.

   

  Polonijna Rada Konsultacyjna przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku funkcjonuje od 2012 r. Cykliczne spotykania tego gremium odbywają się w placówce, jak i poza nią, a obraduje ono zarówno w całości, jak i w mniejszych podkomisjach tematycznych (np. ds. edukacji, kultury, wizerunku Polski, czy ekonomii). Uczestnictwo w spotkaniach Rady nie ma charakteru nominacji – uczestnicy są wybierani i zapraszani każdorazowo przez Konsula Generalnego, w zależności od poruszanych tematów. W spotkaniach uczestniczą liderzy organizacji polonijnych Nowojorskiego Okręgu Konsularnego (NOK), takich jak Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Fundacja Kościuszki, Instytut Józefa Piłsudskiego, Kongres Polonii Amerykańskiej, czy Polski Apostolat Katolicki.

  01
  03
  07
  10
  11
  13
  14
  16
  17
  19
  20
  23
  29
  35
  38
  42
  48
  54

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: