close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 listopada 2017

  Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku informuje, że 31 października 2017 r. około godziny 15.05 czasu lokalnego miał miejsce celowy atak na pieszych i rowerzystów w rejonie ulic Chambers i West na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku.

  Kierowca pickupa Sayfullo Habibullaevic Saipov wjechał na ścieżkę rowerową nad rzeką Hudson na Dolnym Manhattanie, uderzając w przemieszczające się nią osoby. Pojazd zderzył się także ze szkolnym autobusem ze Stuyvesant High School. Jak podaje nowojorska policja, 29-letni kierowca ciężarówki mieszkał w Tampie w stanie Floryda i w Paterson w stanie New Jersey. Przybył do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku z Uzbekistanu.

   

  Sprawca zdarzenia został zatrzymany. Na miejscu zdarzenia policja znalazła pistolet do paintballa oraz prawdopodobnie rodzaj broni pneumatycznej. Według doniesień policji sprawca wynajął samochód w sąsiednim stanie New Jersey.

   

  Pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku są w stałym kontakcie z nowojorską policją i szpitalami, do których przewożono ofiary. Dotychczas, do godz. 21.30 czasu miejscowego, żaden polski obywatel nie kontaktował się z Konsulatem w związku ze zdarzeniem, a miejscowe władze nie potwierdziły poszkodowanych wśród narodowości polskiej.

   

  Zgodnie z procedurami miejscowych sił porządkowych, informacje o ewentualnych poszkodowanych cudzoziemcach są udzielane dopiero po opanowaniu sytuacji i dokładnym sprawdzeniu danych ofiar.

   

  Podczas konferencji prasowej burmistrza Nowego Jorku Billa De Blasio, gubernatora stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo oraz komisarza nowojorskiej Policji NYPD Komisarza James O’Neill przekazano liczbę ofiar śmiertelnych, która obecnie wynosi 8 oraz rannych - 12. Działanie sprawcy było celowe i miało charakter zamachu terrorystycznego - wjeżdżając w pieszych, krzyczał słowa „Allahu akbar”.  Sprawca prawdopodobnie działał sam.

   

  Dochodzenie prowadzą wspólnie służby policyjne Nowego Jorku, policja stanowa i FBI. Departament Stanu w Waszyngtonie monitoruje sytuację.

   

  Władze Nowego Jorku proszą o unikanie okolic ulic Chambers i West. W Nowym Jorku można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym, zamknięcia wielu dróg w zachodniej części miasta.

   

  Parada z okazji święta Halloween, w której udział wziął burmistrza Nowego Jorku Billa De Blasio i gubernatora stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, odbyła się zgodnie z planem przy dodatkowym zaangażowaniu nowojorskiej policji.

   

  Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zwraca się z prośbą do polskich obywateli przebywających w mieście o zachowanie ostrożności, ścisłe wykonywanie zaleceń lokalnych służb porządkowych i śledzenie ich komunikatów.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: