close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 sierpnia 2017

  Janusz Radgowski to maratończyk na wózku inwalidzkim, który po raz drugi przemierzy Stany Zjednoczone. W 2018 r. wystartuje w czwartym już supermaratonie, w którym swój wysiłek dedykuje chorym dzieciom.

  O ile pierwszy zorganizowany został w 2015 r. w Polsce (Kraków – Sopot), o tyle już drugi zwiększył swój zasięg o Europę (Watykan – Wadowice), a trzeci odbył się w Ameryce na trasie Pacyfik - Atlantyk. Tym razem wyprawa Janusza Radgowskiego pod hasłem „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA” rozpocznie się na Florydzie, w mieście Sarasota, a zakończy w New Jersey. Sportowiec pokona podczas swojej podróży trzynaście stanów, wśród których pięć – Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Connecticut oraz New Jersey – obejmuje swoim zasięgiem działania okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

   

  Celem tej edycji przedsięwzięcia jest zorganizowanie pomocy i wsparcia finansowego dla ośmioletniego Mateuszka Kaliszewskiego, chłopca cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. W ciągu tych niewielu lat życia przeszedł on już kilka poważnych operacji związanych z wodogłowiem i niedomykalnością zastawki serca. Teraz czeka go kolejna – operacja oczu. Mateuszek wymaga stałej rehabilitacji oraz leczenia, którego koszty znacznie przekraczają możliwości jego rodziców. To z dedykacją dla niego Janusz Radgowski pokona trasę Floryda - New Jersey.

   

  Data startu przypada na szczególny dzień - 1 marca 2018 r. - Święto Żołnierzy Wyklętych. Zakończenie planowane jest na dzień 31 lipca w Amerykańskiej Częstochowie – Doylestown w stanie New Jersey. Meta znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wyczynowiec złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie ma zaznaczać także stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Sam pan Janusz jest niepełnosprawny – od 9 lat żyje dzięki przeszczepionej nerce, cukrzyca odebrała mu nogę, nie widzi na jedno oko. Mimo to, uprawia czynnie maratony, rywalizując ze zdrowymi zawodnikami. Od kilku lat podejmuje się zaś ekstremalnych wyzwań sportowych, ultramaratonów. Każdy z nich dedykuje on choremu dziecku, a swoje zmagania relacjonuje wówczas co dzień za pośrednictwem portali społecznościowych. Na trasie przyszłorocznej wyprawy sportowiec będzie uczestniczył w spotkaniach z Polonią amerykańską, podczas których przedstawi własną historię, opowie o celu swoich wyczynów, a także prosić będzie o wsparcie i pomoc dla chorego chłopca. 

   

  Obecnie, wraz z TVPodhale, patronem medialnym, oraz Hufcem Podhalańskim Związku Harcerstwa Polskiego, pan Radgowski jest na etapie zaawansowanych przygotowań do przyszłorocznych wyzwań na trasie Floryda - New Jersey. Wyczyn pana Janusza wymaga jednakże znacznych nakładów pracy. Z tego względu, zwraca się on z prośbą do Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych o pomoc w zaopatrzeniu i w organizowaniu miejsc noclegowych. Mile widziani są dobroczyńcy, którzy zechcieliby przyczynić się do partycypacji w samym supermaratonie. W zamian oferuje on reklamę na stronie internetowej, która otwarta zostanie we wrześniu 2017 r. oraz promocję za pomocą portali społecznościowych oraz patronów medialnych.

   

  Gorąco zachęcamy całą amerykańską Polonię do wsparcia przedsięwzięcia „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA”! Poniżej zamieszczamy dane teleadresowe niezbędne dla nawiązania w tym celu kontaktu z panem Januszem.

   

  Kontakt:

  - Janusz Radgowski

    mail: janusz.rsport@op.pl

    tel. 601 718 200

    Koszelew 2, 09-530 Gąbin

  - TVPodhale, patron medialny

    tel. 782 111 771

    mail: redakcja@tvpodhale.info

     http://www.tvpodhale.info/

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: